خداوندا مرا از کسانی قرار دِه که دنیاشان را برای دینشان میفروشند نه دینشان را برای دنیاشان. (دکتر علی شریعتی)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶
خانه » بیوگرافی » بیوگرافی اسماعیل شنگله + تصاویر شخصی از وی
بیوگرافی اسماعیل شنگله + تصاویر شخصی از وی

بیوگرافی اسماعیل شنگله + تصاویر شخصی از وی

بیوگرافی اسماعیل شنگله + تصاویر شخصی از وی

بیوگرافی اسماعیل شنگله + تصاویر شخصی از وی

بیوگرافی اسماعیل شنگله + تصاویر شخصی از وی

اسماعیل شنگله در سال ۱۳۱۵ در تهران متولد شد. بازی در تئاتر را از سال ۱۳۳۲ در جامعه باربد آغاز نمود و در سال ۱۳۳۵ به هنرستان هنرپیشگی تهران راه یافت. از سال ۱۳۳۸ به استخدام اداره هنرهای دراماتیک درآمد و در سال ۱۳۴۰ برای ادامه تحصیل به آلمان و اتریش رفت. او در سال ۱۳۴۸ فارغ التحصیل رشته کارگردانی تئاتر از آکادمی هنرهای نمایشی وین گردید و از سال ۱۳۴۸ در اداره تئاتر، دانشکده های هنرهای دراماتیک و هنرهای زیبا و شورای نمایش تلویزیونی مشغول کار شد. شنگله در سال ۱۳۷۴ از تلویزیون بازنشسته شد و به فعالیت خود در زمینه فیلم و سریال و تئاتر ادامه داد.

او در طول سال های فعالیتش تجربه همکاری با کارگردان های مشهوری همچون داود میرباقری، بهمن زرین پور و کامران قدکچیان را داشته و در آثاری مثل «دایره مینا» (داریوش مهرجویی)، «سگ کشی» (بهرام بیضایی)، «سام و نرگس» (ایرج قادری)، «پارتی» (سامان مقدم)، «آبی» (حمید لبخنده) و … ایفای نقش کرده است. شنگله که در حال حاضر روزهای استراحت و دوری از عرصه های هنری را می گذراند، از آغاز کارش و خاطرات آن ایام می گوید.

تئاترهای ارزان روزهای جمعه

اسماعیل شنگله از سنین نوجوانی به تئاتر علاقمند شد و همین علاقه سبب شد تا در کلاس های بازیگری شرکت کند:«سالی که ما کار بازیگری را شروع کردیم، سینما به این صورت نبود. آن زمان دکتر کوشان کلاس هایی را برگزار کرده بود که ما در آنها شرکت کردیم و به این واسطه تئاترهایی را در خیابان لاله زار کار کردیم که البته بیشتر جنبه خصوصی داشت.»

او درباره حضورش در «جامعه باربد» و تجربیاتی که در این کلاس ها به دست آورد، می گوید:«سال ۱۳۳۲ در کلاس های «جامعه باربد» که اتفاقا تعداد محدودی شاگرد می پذیرفت، ثبت نام کردیم و بعد از شش ماه از آنجا فارغ التحصیل شدیم. آن سال ها معمول بود که هر کس دوره های آ»وزشی را در جامعه باربد می گذراند تا مدتی تنها در نقش یک سرباز نیزه در دست را بر عهده بگیرد که نهایتا وقتی پادشاه از جلویش رد می شد، تعظیمی کند و … اما برای من مسیر متفاوت تری رقم خورد و توانستم در نقش بهتری ظاهر شوم.»

بیوگرافی اسماعیل شنگله + تصاویر شخصی از وی

بیوگرافی اسماعیل شنگله + تصاویر شخصی از وی

شنگله که بازیگری را در سینما، تلویزیون و تئاتر تجربه کرده از اولین حضور تلویزیونی اش می گوید:«بعد از آن فرصتی پیش آمد که برای اولین بار کار در مدیوم تلویزیون را هم تجربه کنم. سریالی بود که من در آن نقش یکی از جوانان قصه را بر عهده داشتم و یادم است که دیالوگم تنها در حد یک جمله بود اما همان جمله را روزی سه بار تمرین می کردم.»

او که سال های نوجوانی و جوانی اش را به تماشای تئاترهای مختلف گذرانده با این که علاقه بسیاری به این هنر داشته اما تصور نمی کرد در فاصله کوتاهی خود نیز برای بازی روی صحنه برود:«من از ۱۷ سالگی به تئاتر علاقمند بودم و از همان زمان برای تماشای تئاتر به لاله زار می رفتم. البته بیشتر روزهای جمعه تئاتر می دیدیم که ارزان تر بود. وقتی به تماشای این نمایش ها می نشستم، با وجود علاقه بسیاری که به تئاتر و سینما داشتم، اصلا فکر نمی کردم که روزی توان و آمادگی لازم برای حضور روی صحنه را داشته باشم.»

شنگله می گوید:«اولین باری که خودم را با گریم، لباس و ظاهر و هیبت یک شخصیت داستانی روی صحنه دیدم، بازیگری به طور حرفه ای تری برایم شکل گرفت.»

فیلمسازی با هدف ساخت بن هور

بازیگر فیلم «سگ کشی» درباره دستمزدهای اولیه اش توضیح می دهد:«من حدود چهار پنج سال در «جامعه باربد» بودم و به ازای کاری که انجام می دادیم، مبلغ اندکی را به عنوان دستمزد به ما می دادند.»

شنگله پس از آن، سه سال را هم در هنرستان گذراند و بعد از آنجا به اداره هنرهای دراماتیک رفت. او در نهایت تصمیم گرفت برای تکمیل تحصیلاتش به خارج از کشور برود:«سال ۴۰ بود که برای ادامه تحصیل در رشته تئاتر به آلمان و اتریش رفتم و حدود ۹ سال بعد به ایران برگشتم.»

وقتی به ایران برگشت در چندین کار از علی نصریان بازی کرد و بعد هم به استخدام تلویزیون درآمد تال کارهای نمایش را به صورت جدی تر دنبال کند. او معتقد است که خاطرات زیادی از بازی در هر یک از آن آثار برایش باقی مانده است و می گوید:«سال های زیادی از آن روزها گذشته و نمی توانم از میان کارهایم، یکی را انتخاب کنم؛ همه شان برایم خاطره ساز بودند. هیچ وقت از بازی در یک اثر پشیمان نشدم، اگرچه مواردی پیش آمده که وقتی فیلمنامه را خوانده ام، ترغیب شدم و دوست داشتم بازی کنم اما در مرحله اجرا نتیجه راضی کننده ای درنیامده باشد. به هر حال همه با هدف ساخت «بن هور» کارشان را شروع می کنند اما در میانه راه از پس آن برنمی آیند.»

بیوگرافی اسماعیل شنگله + تصاویر شخصی از وی

بیوگرافی اسماعیل شنگله + تصاویر شخصی از وی

 

اسماعیل شنگله در سینما

۱۳۵۳ – دایره مینا
۱۳۷۹ – سام و نرگس
۱۳۷۹ – سگ کشی
۱۳۷۹ – پارتی
۱۳۷۹ – آبی
۱۳۸۰ – بانوی کوچک
۱۳۸۱ – گاهی به آسمان نگاه کن
۱۳۸۴ – عروسک فرنگی

فیلم های تلویزیونی اسماعیل شنگله

۱۳۹۳سال های ابری

۱۳۹۰لبۀ آتش

۱۳۹۰تله فیلم «مرد و جاده»

۱۳۸۹تله فیلم «خانه ای در غبار»

۱۳۸۹تله فیلم «شاه کلید»

۱۳۸۸تله فیلم «باید رفت»

۱۳۸۷تله فیلم «دزد و پرچین»

۱۳۸۷شیخ بهایی

۱۳۸۶-۱۳۸۷پاتوق

۱۳۸۵-۱۳۸۶سال های برف و بنفشه

۱۳۸۵اگر عشق نبود

۱۳۸۴-۱۳۸۵ما چند نفر

۱۳۸۴پایان نمایش

۱۳۸۱حامی

۱۳۸۱باران عشق

احمد امینی

۱۳۷۸-۱۳۸۱روشنتر از خاموشی

۱۳۸۰چراغ های خاموش

۱۳۷۸سال های

۱۳۷۸روز ایپریت

۱۳۷۷-۱۳۷۸محاکمه

۱۳۷۷-۱۳۷۸روزهای زندگی

۱۳۷۵-۱۳۷۷تصویر یک رویا

۱۳۷۶تله تئاتر «قضیه رابرت اپنهایمر»

۱۳۷۶تله تئاتر «در منطقه جنگی»

۱۳۷۶تله تئاتر «قطار ارواح»

۱۳۷۶تله تئاتر «تاجر ونیزی»

کارگردان تلویزیونی:

۱۳۷۵تله تئاتر «کسب و کار آقای فابریزی»

۱۳۷۵بهشت گم شده

۱۳۷۴-۱۳۷۵با اجازه

۱۳۷۳آوای فاخته

۱۳۶۹عطر گل یاس

تهیه کننده

۱۳۶۷-۱۳۶۹رعنا

۱۳۶۵مدرس

۱۳۶۵نهضت های آزادی بخش

۱۳۶۵تله تئاتر «شیلی»کارگردان

۱۳۶۴تله تئاتر «دست بالای دست»

۱۳۶۳تله تئاتر «پاتلن وکیل»کارگردان

۱۳۶۲تله تئاتر «ماه پنهان است»

۱۳۵۲تله تئاتر «رومئو و ژانت»کارگردان

۱۳۳۹تله تئاتر «غرور زندگی»

۱۳۳۹تله تئاتر «پزشک دهکده کوکونیان»

۱۳۳۹تله تئاتر «بعد از سی سال»

بیوگرافی اسماعیل شنگله + تصاویر شخصی از وی

بیوگرافی اسماعیل شنگله + تصاویر شخصی از وی

 

بیوگرافی محمدعلی کشاورز + تصاویر وی

بیوگرافی داوود رشیدی + جدید ترین تصاویر وی

بیوگرافی جمشید مشایخی + جدیدترین تصاویر وی

 

انتشار برای دوستان
اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - پارس تمز